Pol & Bárb

OLD TOWN PRAGUE

Modern love story in old tdown. 

38lovestory_prague_photo_shooting

Tenhle příběh se začal psát jednoho květnového dne roku 2007. Tohle je Pól a Bárb. Jdou ruku v ruce už pěknou řádku let a od roku 2017 to mají stvrzené i od Boha. Je to krásný, stabilní a v neposlední řadě stylový pár, a já je mám moc ráda .. není to totiž poprvé co s nimi fotím a je to vždy jedna velká radost. Jejich velkou společnou vážní je cestování, když se podíváte na jejich blog, můžete se kochat. Protože pravděpodobně už navštívili i Vaše vysněné destinace. 

This LOVE STORY has begun on one beatiful day in May in 2007. This is Pól and Bárb. They have been together for many years and in 2017 they made it official. They are truly amazing and stylish couple and I really love them .. because this session was not our first time photo shooting and every project turned out great. They share passion for travelling together .. if you check their blog, you will probably find out that they have already visited even your dreamy destination. 

30lovestory_prague_photo_shooting

Když jsme s Bárb vybíraly lokaci, věděla jsem, že bych chtěla centrum Starého Města v Praze .. vzhledem k tomu, že je cestování omezené z důvodu koronaviru - centrum Prahy je prakticky prázdné. Je to tudíž skvělá příležitost jít fotit a nemít kolem sebe spousty lidí. Když mi Bárb poslala tohle místo, měla jsem hned rozhodnuto. Cihlová stavba, velká okna, kočičí hlavy, vedle Karlovy Univerzity? ANO! A další důvod, kterej vůůůůůbec nebyl rozhodující je, že mi to připomnělo prostředí Harryho Pottera, zase. 

When we talked about location for our session I knew I would love to shoot in Old Town Prague. Because of covid situation, Prague is soo empty without tourists .. it's perfect opportunity, cause this will not happen again (probably, haha). When Bárb sent me this spot, it was decided. Brick building, big windows, next to famous Charles University? YES! .. and one really NOT SO IMPORTANT detail was, that this spot reminds me movies about Harry Potter, again. 

7lovestory_prague_photo_shooting
8lovestory_prague_photo_shooting
25lovestory_prague_photo_shooting
29lovestory_prague_photo_shooting
3lovestory_prague_photo_shooting
40lovestory_prague_photo_shooting
21lovestory_prague_photo_shooting
23lovestory_prague_photo_shooting
36lovestory_prague_photo_shooting
33lovestory_prague_photo_shooting

each photo is a story.

logo_II_brown-1

© 2020 FotoLucie All Rights Reserved